5 adımda masa başında çalışanların yakalandığı hastalıklar!
Günümüzde masa başı çalışan insan sayısı oldukça arttı. Bütün gün oturan, sürekli bilgisayar ekranına bakan ve telefonlara cevap vermek zorunda kalan, neredeyse hiç hareket etmeyen bireylerde bazı hastalıklar görülmeye başlanıyor. İşte 5 adımda masa başında çalışanların yakalandığı hastalıklar..

1. Kas- iskelet sorunları: Masa başında çalışan kişilerin en çok karşılaştığı sorunları oturuş bozukluğundan dolayı bel ve sırt ağrısı oluyor. Sürekli klavye kullanmakta dirsek, önkol ve el bileğinde adale hastalıklarına sebebiyet veriyor.

Kas- iskelet sorunları: Masa başında çalışan kişilerin en çok karşılaştığı sorunları oturuş bozukluğundan dolayı bel ve sırt ağrısı oluyor. Sürekli klavye kullanmakta dirsek, önkol ve el bileğinde adale hastalıklarına sebebiyet veriyor.

2. Göz hastalıkları: Uzun süre ekrana bakmaktan dolayı gözlerde yanma, kızarıklık, baş ağrısı gibi pek çok istenmeyen sonuçla karşılaşılıyor. Ekrana bakarken gözler kırpılmayı unutulduğu için gözlerde kuruluğa neden olabiliyor.

 Göz hastalıkları: Uzun süre ekrana bakmaktan dolayı gözlerde yanma, kızarıklık, baş ağrısı gibi pek çok istenmeyen sonuçla karşılaşılıyor.  Ekrana bakarken gözler kırpılmayı unutulduğu için   gözlerde kuruluğa neden olabiliyor.

3. Sindirim bozuklukları: Uzun süre hareket etmeden aynı pozisyonda oturan kişilerde sindirim bozuklukları da görülüyor.Sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlemek için yemek molalarından sonra kısa yürüyüşler yapılması öneriliyor.

Sindirim bozuklukları: Uzun süre hareket etmeden aynı pozisyonda oturan kişilerde sindirim bozuklukları da görülüyor.Sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlemek için yemek molalarından sonra kısa yürüyüşler yapılması öneriliyor.

4. Psikolojik sorunlar: Sürekli stres halinde olan ve yoğun çalışan insanlarda depresyon, öfke, mutsuzluk, uyumsuzluk gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Psikolojik sorunlar: Sürekli stres halinde olan ve yoğun çalışan insanlarda depresyon, öfke, mutsuzluk, uyumsuzluk gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

5. Dolaşım sistemi sorunları: Sürekli stres yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıklarında en önemli sebepleri arasında bulunuyor. Aynı zamanda azalmış bedensel aktivite ve aşırı beslenme de kalp ve damar hastalıklarını tetikliyor.

Dolaşım sistemi sorunları:  Sürekli stres yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıklarında en önemli sebepleri arasında bulunuyor. Aynı zamanda azalmış bedensel aktivite ve aşırı beslenme de kalp ve damar hastalıklarını tetikliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları