8 maddede tükenmişlik sendromundan kurtulmanın yolları!
Kişinin kendi kapasitesine uygun olmayan hedefler ve yollar belirlemesi aşırı stres yükünün getirdiği psikolojik problemlere ve tükenmişlik sendromu gibi ciddi tablolara sebep oluyor. Tükenmişlik sendromu da aşırı yorgunluk hissi veriyor ve mutsuz hissettiriyor. Peki tükenmişlik sendromundan nasıl kurtulunur? diyorsanız işte 8 maddede tükenmişlik sendromundan kurtulmanın yolları..

1. Kendinize zaman ayırın: İşle ilgili olmayan hobiler geliştirmek (müzik dinlemek, resim kursuna gitmek gibi) kişiye kendini iyi hissettiriyor ve tükenmişlik sendromundan çıkmaya yardımcı oluyor.

Kendinize zaman ayırın: İşle ilgili olmayan hobiler geliştirmek (müzik dinlemek, resim kursuna gitmek gibi) kişiye kendini iyi hissettiriyor ve tükenmişlik sendromundan çıkmaya yardımcı oluyor.

2. Hayır demeyi öğrenmek: Yakın gelecekte daha fazla kaldıramayacağınız yükün altına girmemeniz gerekiyor. Bir şeyleri geri çevirmek kolay olmayabiliyor ama hayır demeyi öğrenmek tükenmişlik sendromundan kurtulmak için gerekiyor.

Hayır demeyi öğrenmek: Yakın gelecekte daha fazla kaldıramayacağınız yükün altına girmemeniz gerekiyor. Bir şeyleri geri çevirmek kolay olmayabiliyor ama hayır demeyi öğrenmek tükenmişlik sendromundan kurtulmak için gerekiyor.

3. Uykuyu iyi almak: Yapılan araştırmalara göre 6 saatten az uyumak halsizlik, motivasyon düşüklüğü, hassasiyet artışına neden olacağı için tükenmişlik sendromunu tetikliyor.

Uykuyu iyi almak:  Yapılan araştırmalara göre 6 saatten az uyumak halsizlik, motivasyon düşüklüğü, hassasiyet artışına neden olacağı için tükenmişlik sendromunu tetikliyor.

4. Teknolojik cihazlardan uzaklaşmak: Sürekli teknolojiyle iç içe olmak, hem fiziksel hem de ruhsal olarak insana yorgunluk veriyor. Bir süre en azından akşamları yada haftasonları teknolojiyle araya mesafe koymak gerekiyor.

Teknolojik cihazlardan uzaklaşmak: Sürekli teknolojiyle iç içe olmak, hem fiziksel hem de ruhsal olarak insana yorgunluk veriyor. Bir süre en azından akşamları yada haftasonları teknolojiyle araya mesafe koymak gerekiyor.

5. Egzersiz yapmak: Egzersiz yapmak vücudun mutluluk hormonu (serotonin) salgılamasına neden olduğu için tükenmişlik hissinden kurtulmaya yardım ediyor.

Egzersiz yapmak: Egzersiz yapmak vücudun mutluluk hormonu (serotonin) salgılamasına neden olduğu için tükenmişlik hissinden kurtulmaya yardım ediyor.

6. Sağlıklı beslenmek: Besleyici, işlenmemiş, taze sebze ve meyveleri tüketmek daha iyi hissetmenizi sağlıyor ve tükenmişlik sendromundan çıkmaya yardımcı oluyor.

Sağlıklı beslenmek: Besleyici, işlenmemiş, taze sebze ve meyveleri  tüketmek daha iyi hissetmenizi sağlıyor ve tükenmişlik sendromundan çıkmaya yardımcı oluyor.

7. Gülmeyi unutmamak: Gergin hissedenleri kendine biraz vakit ayırması ve kendini güldürebilecek aktivitelere yönelmesi gerekiyor. Örneğin internette komik bir video izlemek...

Gülmeyi unutmamak: Gergin hissedenleri kendine biraz vakit ayırması ve kendini güldürebilecek aktivitelere yönelmesi gerekiyor. Örneğin internette komik bir video izlemek...

8. Sosyalleşmek: Komşularla yada arkadaşlarla yürüyüşler yapmak, telefonlaşmak , kahve içmek bağları korumaya ve enerjinin yükselmesine neden oluyor.

Sosyalleşmek: Komşularla yada arkadaşlarla yürüyüşler yapmak, telefonlaşmak , kahve içmek bağları korumaya ve enerjinin yükselmesine neden oluyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları