Cilt kanserinden korunmanın 9 yolu!
Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından korunulmadığı için cilt kanserleri artış gösteriyor. Kanser türleri arasında en sık görülen cilt kanserinden korunmak ve önlemek için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. İşte cilt kanserinden korunmanın 9 yolu..

1. Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamak: Zararlı ultraviyole ışınları 10:00-16:00 saatleri arasında en yüksek seviyede oluyor. Bu nedenle bu saatlerde dışarı çıkılmaması öneriliyor.

Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamak: Zararlı ultraviyole ışınları 10:00-16:00 saatleri arasında en yüksek seviyede oluyor. Bu nedenle bu saatlerde dışarı çıkılmaması  öneriliyor.

2. Solaryuma girmemek: Solaryumlar ve güneş lambalarının UV ışını yayması kanseri tetikliyor. Hatta bu cihazlar doğal güneş ışığından bile daha zararlı olabiliyor.

Solaryuma girmemek: Solaryumlar ve güneş lambalarının UV ışını yayması kanseri tetikliyor. Hatta bu cihazlar doğal güneş ışığından bile daha zararlı olabiliyor.

3. Güneş koruyucu krem kullanmak: Yazın dışarı çıkarken koruyucu ürünün güneşten koruma faktörünün (SPF) en az yüzde 30 ve üzeri olmasın gerekiyor. Açık tenli, sarışın insanların yüksek koruma faktörlü koruyucular kullanmasında yarar görülüyor.

Güneş koruyucu krem kullanmak: Yazın dışarı çıkarken koruyucu ürünün güneşten koruma faktörünün (SPF) en az yüzde 30 ve üzeri olmasın gerekiyor. Açık tenli,  sarışın insanların yüksek koruma faktörlü koruyucular kullanmasında yarar görülüyor.

4. Kozmetik ürünlerin son kullanma tarihine dikkat etmek: Kozmetik ürünlerin son kullanma tarihine dikkat etmek gerekiyor. Alınan ürünün üzerinde son kullanma tarihi yoksa raf ömürleri 3 yıl olduğunu ve sıcaklarda bozulduğunu unutmamak gerekiyor.

Kozmetik ürünlerin son kullanma tarihine dikkat etmek: Kozmetik ürünlerin son kullanma tarihine dikkat etmek gerekiyor. Alınan ürünün üzerinde son kullanma tarihi yoksa raf ömürleri 3 yıl olduğunu ve sıcaklarda bozulduğunu unutmamak gerekiyor.

5. Güneş gözlüğü ve şapka kullanmak: Geniş kenarlı şapka kullanmak ve güneş gözlüğü takmak UV ışınları engellediği için kanser riskini azaltıyor.

 Güneş gözlüğü ve şapka kullanmak:  Geniş kenarlı şapka kullanmak ve güneş gözlüğü takmak UV ışınları engellediği için kanser riskini azaltıyor.

6. Açık renkli kıyafetler giymek: Yaz aylarında ince , pamuksu, terletmeyen düz beyaz ve açık renkte uzun kollu kıyafetler tercih etmek gerekiyor.

Açık renkli kıyafetler giymek: Yaz aylarında ince , pamuksu, terletmeyen düz  beyaz ve açık renkte uzun kollu kıyafetler tercih etmek gerekiyor.

7. Cildi düzenli olarak incelemek: Cilt kanserini önlemenin en iyi yolu cildinizi her ay yakından incelemek oluyor. Ciltte kanayan büyümeler, rengi ve şekli değişen benler bulunuyorsa mutlaka doktora gidilmesi gerekiyor.

Cildi düzenli olarak incelemek: Cilt kanserini önlemenin en iyi yolu cildinizi her ay yakından incelemek oluyor.  Ciltte kanayan büyümeler, rengi ve şekli değişen benler bulunuyorsa mutlaka doktora gidilmesi gerekiyor.

8. Alkol ve sigarayı azaltmak: Yapılan araştırmalar cilt kanserinin alkol kullanımı arasında bağlantı olduğunu ve ayrıca sigara içenlerin sigara içmeyenlerden üç kat daha fazla skuamöz hücreli karsinoma yakalanma olasılıklarının olduğunu gösteriyor.

Alkol ve sigarayı azaltmak: Yapılan araştırmalar cilt kanserinin alkol kullanımı arasında bağlantı olduğunu ve ayrıca sigara içenlerin sigara içmeyenlerden üç kat daha fazla skuamöz hücreli karsinoma yakalanma olasılıklarının olduğunu gösteriyor.

9. İlaçları kontrol etmek: Bazı ilaçlar cildin güneşe karşı hassasiyetini artırabiliyor, bu da daha hızlı yanmaya yol açıyor. Bu nedenle ilaçları doktora danışmak gerekiyor.

İlaçları kontrol etmek: Bazı ilaçlar cildin güneşe karşı hassasiyetini artırabiliyor, bu da daha hızlı yanmaya yol açıyor. Bu nedenle ilaçları doktora danışmak gerekiyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları