Magnezyum eksikliğinin 15 işareti!
Vücutta 300’den fazla enzim reaksiyonuna katılan magnezyum eksikliği sık karşılaşılan bir mineral eksikliği haline geldi. Magnezyum eksikliğinin bir çok işareti bulunuyor. İşte magnezyum eksikliğinin 15 işareti!

1. İştahsızlık

İştahsızlık

2. Depresyon ya da moral bozukluğu: Magnezyum eksikliğinin seviyelerine göre insanın morali de o düzeyde etkileniyor.

Depresyon ya da moral bozukluğu: Magnezyum eksikliğinin seviyelerine göre insanın morali de o düzeyde etkileniyor.

3. Eklem ağrıları

Kasların kasıldıktan sonra gevşeyip eski haline dönmesi magnezyum ile oluyor. Bu yüzden eksikliğinde eklem ağrıları yaşanabiliyor. 

4. Astım

Tıp dergileri tarafından yayımlanan makalelerde de vücuda giren magnezyum arttığında astım belirtilerinin azaltığı kaydediliyor.

5. Kronik yorgunluk: Magnezyum düşüklüğü halsizlik, sürekli uyku hali, bitkinlik gibi belirtilere neden olabiliyor.

Kronik yorgunluk: Magnezyum düşüklüğü halsizlik, sürekli uyku hali, bitkinlik gibi belirtilere neden olabiliyor.

6. Kabızlık: Bağırsakların düzgün olarak işlevini yerine getirebilmesiiçin magnezyuma ihtiyacı bulunuyor.Bu nedenle magnezyum eksikliği kabızlığa sebebiyet veriyor. Magnezyum dışkıyı yumuşattığından dolayı eksiklik olursa kabız kaçınılmaz oluyor.

Kabızlık: Bağırsakların düzgün olarak işlevini yerine getirebilmesiiçin magnezyuma ihtiyacı bulunuyor.Bu nedenle magnezyum eksikliği kabızlığa sebebiyet veriyor. Magnezyum dışkıyı yumuşattığından dolayı eksiklik olursa kabız kaçınılmaz oluyor.

7. Sinir ve gergin olma hali: Magnezyum, sinirlerin uyarılma eşiğini düşürdüğü için eksikliğinde gergin olma hali, aşırı tepki verme ve sinirlilik görülebiliyor.

Sinir ve gergin olma hali: Magnezyum, sinirlerin uyarılma eşiğini düşürdüğü için eksikliğinde gergin olma hali, aşırı tepki verme ve sinirlilik görülebiliyor.

8. Saç dökülmesi

Saç dökülmesi

9. Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu

10. Hafıza zayıflığı

 Magnezyum beyin hücrelerinde kalsiyum oluşumlarının engellenmesinde de önem taşıyor. Kalsiyum bunama hastalarının beyin hücrelerinde çok karşılaşılan bir olgu oluyor. 

11. Baş ağrısı

Baş ağrısı

12. Kas krampları

 Genellikle gece yaşanan ve tekrarlayan kramplar magnezyum eksikliğini gösteriyor.

13. Kalp ritim bozuklukları: Kalp, Kalp kası ve kalbi yönetensinirlerle birlikte düzgün çalışması gerekn bir mekanizma olduğu için magnezyum eksikliği bu mekanizmayı bozabiliyor.

Kalp ritim bozuklukları:  Kalp, Kalp kası ve kalbi yönetensinirlerle birlikte düzgün çalışması gerekn bir mekanizma olduğu için magnezyum eksikliği bu mekanizmayı bozabiliyor.

14. Tansiyonun yükselmesi: Magnezyum, doğal bir kalsiyum kanal blokeri olduğu için tansiyonu dengelemeye yarıyor. Eksikliğinde tansiyon çıkabiliyor.

Tansiyonun yükselmesi: Magnezyum, doğal bir kalsiyum kanal blokeri olduğu için tansiyonu dengelemeye yarıyor. Eksikliğinde tansiyon çıkabiliyor.

15. Uyku sorunları

 Genellikle gece yaşanan ve tekrarlayan kramplar magnezyum eksikliğini gösteriyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları