Yaz aylarında göz sorunlarını önlemenin 6 yolu!
Özellikle yaz aylarında, göz ve göz çevresi vücudun dış ortama açık bölgeleri olduğundan güneşten yayılan ultraviyole ışınlara maruz kalıyor. Aynı zamanda serinlemek isteyenler klorlu havuz veya denizleri tercih ediyor. Sıkça uygulanan bazı hatalı alışkanlıklar gözlerde çeşitli sorunlara yol açarak tatil keyfini hayal kırıklığına uğratabiliyor. İşte yaz aylarında göz sorunlarını önlemenin 6 yolu..

1. Güneş gözlüğü kullanmak: Güneşteki ultraviyole ışık göze doğrudan zarar verirken, batma ve yanmanın yanı sıra katarakt ve retina hastalıklarına da yol açabiliyor. Mutlaka güneş gözlüğü kullanmak gerekiyor.

 Güneş gözlüğü kullanmak: Güneşteki ultraviyole ışık göze doğrudan zarar verirken, batma ve yanmanın yanı sıra katarakt ve retina hastalıklarına da yol açabiliyor. Mutlaka güneş gözlüğü kullanmak gerekiyor.

2. Kontakt lenslerle havuza veya denzie girmemek: Kontakt lensle havuza veya denize girmek, enfeksiyona yol açan etkenlerin lense yapışmasına ve göze bulaşmasına neden oluyor. Bu yüzden kontakt lensle denize ve havuza girmemek gerekiyor.

Kontakt lenslerle havuza veya denzie girmemek: Kontakt lensle havuza veya denize girmek, enfeksiyona yol açan etkenlerin lense yapışmasına ve göze bulaşmasına neden oluyor. Bu yüzden kontakt lensle denize ve havuza girmemek gerekiyor.

3. Gözde makyaj varken güneşlenmeme: Gözdeki makyaj malzemeleri güneş altında eriyerek göze temas etmesine sebep oluyor. Bu durum da gözlerde kızarıklık, batma, kaşıntı, sulanma gibi yakınmalara sebep oluyor.

Gözde makyaj varken güneşlenmeme: Gözdeki makyaj malzemeleri güneş altında eriyerek göze temas etmesine sebep oluyor. Bu durum da gözlerde kızarıklık, batma, kaşıntı, sulanma gibi yakınmalara sebep oluyor.

4. Klimayı uzun süre kullanmamak: Klimanın uzun süre kullanılması gözyaşının normalden daha fazla buharlaşmasına, bunun sonucunda da gözlerde kuruluk, batma, kaşıntı ve bulanık görme gibi sorunlara neden oluyor.

Klimayı uzun süre kullanmamak: Klimanın uzun süre kullanılması gözyaşının normalden daha fazla buharlaşmasına, bunun sonucunda da gözlerde kuruluk, batma, kaşıntı ve bulanık görme gibi sorunlara neden oluyor.

5. Gözleri ovuşturmamak: Özellikle plaj ve kırsal alanlarda gözlere kum, toz veya otlar kaçabiliyor. Gözleri ovuşturup korneayı çizmek yerine, gözyaşı damlasıyla gözleri yıkamak gerekiyor.

Gözleri ovuşturmamak: Özellikle plaj ve kırsal alanlarda gözlere kum, toz veya otlar kaçabiliyor. Gözleri ovuşturup korneayı çizmek yerine, gözyaşı damlasıyla gözleri yıkamak gerekiyor.

6. Havuzda gözlük kullanmak: Kimyasal bir ajan olan klor, gözlere zarar verebildiğinden mutlaka havuzda yüzücü gözlüğü kullanmak gerekiyor.

Havuzda gözlük kullanmak: Kimyasal bir ajan olan klor, gözlere zarar verebildiğinden mutlaka havuzda yüzücü gözlüğü kullanmak gerekiyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları