Yaz ishalinden korunmak için alınacak 4 önlem!
Yaz aylarında havaların sıcak olmasından kaynaklı özellikle bakteriyel enfeksiyon ajanlar besinlerde daha çabuk ve daha kolay ürüyor ve ishal kaçınılmaz oluyor. Peki yaz ishalinden korunmak için nelere dikkat edilmeli? diyorsanız işte yaz ishalinden korunmak için alınacak 4 önlem..

1. Açıkta satılan yiyeceklere dikkat etmek: Sokak satıcılarından alınan gıdalar, pişmemiş sebze ve meyveler, çiğ veya az pişmiş et ürünleri, kabuklu deniz mahsulleri ishale neden olduğu için dikkat etmek gerekiyor.

Açıkta satılan yiyeceklere dikkat etmek: Sokak satıcılarından alınan gıdalar, pişmemiş sebze ve meyveler, çiğ veya az pişmiş et ürünleri, kabuklu deniz mahsulleri ishale neden olduğu için dikkat etmek gerekiyor.

2. Musluk sularının temiz olmasına dikkat etmek: Mikroplu suların içilmesi ve kirli sularla yıkanmış gıdaların tüketilmesi sonucu ishal oluşuyor. Bu sebeple güvenilir markaların sularını içmek gerekiyor.

Musluk sularının temiz olmasına dikkat etmek: Mikroplu suların içilmesi ve kirli sularla yıkanmış gıdaların tüketilmesi sonucu ishal oluşuyor. Bu sebeple güvenilir markaların sularını içmek gerekiyor.

3. Kirli havuz ve denizden uzak durmak: Kirli deniz ve havuzlar ishal, cilt ve kulak enfeksiyonlarına neden oluyor. Girilecekse de suyu yutmamak, deniz ve havuzdan sonra mutlaka duş almak gerekiyor.

Kirli havuz ve denizden uzak durmak: Kirli deniz ve havuzlar ishal, cilt ve kulak enfeksiyonlarına neden oluyor. Girilecekse de suyu yutmamak, deniz ve havuzdan sonra mutlaka duş almak gerekiyor.

4. Elleri yemek öncesi mutlaka yıkamak: Kirli ellerle hazırlanmış veya kirli ellerle tutulup yenilmiş yiyecekler çok ishale neden olabiliyor. Mutlaka elleri yemekten önce ve tuvaletten sonra yıkamak gerekiyor.

Elleri yemek öncesi mutlaka yıkamak: Kirli ellerle hazırlanmış veya kirli ellerle tutulup yenilmiş yiyecekler  çok ishale neden olabiliyor. Mutlaka elleri yemekten önce ve tuvaletten sonra yıkamak gerekiyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları