10 maddede metabolizmayı hızlandırmak için yapılması gerekenler!
Hayatı sürdürmek için gerekli olan metabolizma bazılarında yavaş çalışırken bazılarında hızlı çalışabiliyor. Yavaş çalışması bazı hastalıkları da beraberinde getiriyor. İşte 10 maddede metabolizmayı hızlandırmak için yapılması gerekenler..

1. Aç kalmamak: Sık aralıklarla azar azar yemek daha fazla kalori yaktırdığı için metabolizmayı da çalıştırıyor.

Aç kalmamak: Sık aralıklarla azar azar yemek daha fazla kalori yaktırdığı için metabolizmayı da çalıştırıyor.

2. Kahvaltısız güne başlamamak: Uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı ederek metabolizma hızı arttırılabiliyor.

 Kahvaltısız güne başlamamak: Uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı ederek metabolizma hızı arttırılabiliyor.

3. Geç saatte yemek yememek: Yatmadan en az 4 saat önce yemek yemeyi bırakmak gerekiyor. Aksi halde hem kilo artıyor hem de metabolizma yavaşlıyor.

Geç saatte yemek yememek: Yatmadan en az 4 saat önce yemek yemeyi bırakmak gerekiyor. Aksi halde hem kilo artıyor hem de metabolizma yavaşlıyor.

4. Düzenli olarak egzersiz yapmak: Her gün 10 bin adım atmak metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor.

Düzenli olarak egzersiz yapmak: Her gün 10 bin adım atmak metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor.

5. Çok uyumamak: Günde 7,5 saatten fazla uyumakta metabolizma hızını etkileyen nedenler arasında bulunuyor.

Çok uyumamak: Günde 7,5 saatten fazla uyumakta metabolizma hızını etkileyen nedenler arasında bulunuyor.

6. Şekerli yiyeceklerde uzak durmak: Uzun süren açlıklarda ilk olarak şekerli gıdalar yenmek istenebiliyor. Bu besinler yağ olarak depolanıyor ve metabolizma hızını yavaşlatıyor.

Şekerli yiyeceklerde uzak durmak: Uzun süren açlıklarda ilk olarak şekerli gıdalar yenmek istenebiliyor. Bu  besinler yağ olarak depolanıyor ve metabolizma hızını yavaşlatıyor.

7. Baharatlı gıdalar tüketmek: Baharatlar arasında özellikle kırmızıbiber metabolizmayı harekete geçiriyor Her gün bir miktar tüketmekte fayda bulunuyor.

Baharatlı gıdalar tüketmek: Baharatlar arasında özellikle kırmızıbiber metabolizmayı harekete geçiriyor Her gün bir miktar tüketmekte fayda bulunuyor.

8. Bol su içmek: Kuşkusuz metabolizmayı hızlandırmanın ilk yolu günde 2,5 litre su içmek oluyor. Yeterli su alınmadığı takdirde metabolizma yavaşlıyor.

Bol su içmek: Kuşkusuz metabolizmayı hızlandırmanın ilk yolu günde 2,5 litre su içmek oluyor. Yeterli su alınmadığı takdirde metabolizma yavaşlıyor.

9. Kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmek: Yoğurt ve süt ürünleri kalsiyumu fazlaca barındıran besinler arasında yer alıyor ve metabolizmayı hızlandırıyor.

Kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmek: Yoğurt ve süt ürünleri kalsiyumu fazlaca barındıran besinler arasında yer alıyor ve metabolizmayı hızlandırıyor.

10. Lifli ve işlenmemiş gıdalar tüketmek: Sebze, meyve, rafine edilmemiş tahıllar lif içerdiği için bunları yemek metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı oluyor.

Lifli ve işlenmemiş gıdalar tüketmek: Sebze, meyve, rafine edilmemiş tahıllar lif içerdiği için bunları yemek metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı oluyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları