7 adımda omurgaları güçlendirmenin yolları!
Yaşamsal faaliyetlerin yerine getirilmesi ve kuvvetli bir omurgaya ve iyi bir duruşa sahip olmak için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Peki hareket kabiliyetinin temelinde bulunan omurgayı güçlendirmenin yolları nelerdir? İşte 7 adımda omurgaları güçlendirmenin yolları..

1. Aşırı kilolardan kurtulmak: Aşırı kilolu olmak omurgaya baskı yapacağı, fazla yük ve ağrılar oluşturacağı için kilo vermek gerekiyor.

Aşırı kilolardan kurtulmak: Aşırı kilolu olmak omurgaya baskı yapacağı, fazla yük ve ağrılar oluşturacağı için kilo vermek gerekiyor.

2. Sağlıklı beslenmek: Omurgaların sağlığı D vitamini, kalsiyum ve proteini almak gerekiyor. Süt, peynir, yoğurt ,lahana, roka, brokoli, ıspanak, nohut, fasulye gibi kalsiyum açısından zengin gıdaların tüketilmesi omurgaları güçlendiriyor.

Sağlıklı beslenmek: Omurgaların sağlığı D vitamini, kalsiyum ve proteini almak gerekiyor. Süt, peynir, yoğurt ,lahana, roka, brokoli, ıspanak, nohut, fasulye gibi kalsiyum açısından zengin gıdaların tüketilmesi omurgaları güçlendiriyor.

3. Düzenli egzersiz yapmak: Omurgaların düzenli olarak çalışması ve güçlü bir yapıda olması için düzenli spor yapmak önem taşıyor. Özellikle yaz aylarında yüzmek kol, kalça, bacak kaslarını harekete geçiriyor.

Düzenli egzersiz yapmak: Omurgaların düzenli olarak çalışması ve güçlü bir yapıda olması için düzenli spor yapmak önem taşıyor. Özellikle yaz aylarında yüzmek kol, kalça, bacak kaslarını harekete geçiriyor.

4. Uyuma şekline dikkat etmek: Rahat pozisyonda uyunduğuna emin olunması gerekiyor. Uyurken baş ve boyunu hizalamak olası kas problemlerini engelliyor. Ayrıca omurgaya zarar vermemek için yüzüstü yatılmaması öneriliyor.

Uyuma şekline dikkat etmek: Rahat pozisyonda uyunduğuna emin olunması gerekiyor. Uyurken baş ve boyunu hizalamak olası kas problemlerini engelliyor. Ayrıca omurgaya zarar vermemek için yüzüstü yatılmaması öneriliyor.

5. D vitamini almak: Güneş en iyi D vitamini olduğu için günde 3-4 kere güneşe çıkmak gerekiyor. Ancak öğle saatlerinde güneşin dik geldiği zamanlar çıkılmaması öneriliyor.

 D vitamini almak: Güneş en iyi D vitamini olduğu için günde 3-4 kere güneşe çıkmak gerekiyor. Ancak öğle saatlerinde güneşin dik geldiği zamanlar çıkılmaması öneriliyor.

6. Sigaradan uzak durmak: Sigara içenlerin omurgalarına yeterli besin ve oksijenin gitmediği için bel ağrısı ve fıtığa neden oluyor. Bu nedenle sigaradan uzak durulması gerekiyor.

Sigaradan uzak durmak: Sigara içenlerin omurgalarına yeterli besin ve oksijenin gitmediği için bel ağrısı ve fıtığa neden oluyor. Bu nedenle sigaradan uzak durulması gerekiyor.

7. Oturuşa dikkat etmek: Yanlış oturmak omurgaya baskı yapacağından dolayı dikkat etmek gerekiyor. Özellikle bilgisayar başında çalışanların rahat bir koltuk kullanmaları ve düzenli olarak iki saatte bir esnemeleri gerekiyor.

Oturuşa dikkat etmek: Yanlış oturmak omurgaya baskı yapacağından dolayı dikkat etmek gerekiyor. Özellikle bilgisayar başında çalışanların rahat bir koltuk kullanmaları ve düzenli olarak iki saatte bir esnemeleri gerekiyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları