Anne sütü hangi hastalıklardan korur?
Anne sütünün bebeğin ilk 6 ayında tüm beslenme ve vitamin ihtiyaçlarını tek başına karşılıyor. Annelerin sütünün olması için beslenmesine dikkat etmesi, her gün en az 2,5-3 litre su içmesi gerekiyor. Anne sütü aynı zamanda pek çok hastalıktan da koruyor. Peki anne sütü hangi hastalıklardan korur? diyorsanız işte yanıtı..

1. Obezite riskini düşürüyor: Anne sütü bebekte doygunluk hissi sağlayarak obeziteyi önlüyor. Anne sütü prematüre doğan bebek için en uygun komposizyonda olduğu için prematüre bebeğin de yeterli kilo almasını sağlıyor.

Obezite riskini düşürüyor: Anne sütü bebekte doygunluk hissi sağlayarak obeziteyi önlüyor. Anne sütü prematüre doğan bebek için en uygun komposizyonda olduğu için prematüre bebeğin de yeterli kilo almasını sağlıyor.

2. Enfeksiyonlardan koruyor: Kolostrum denilen ilk sütün içeriğindeki antikor oranı oldukça yüksek olduğu için bebeğin enfeksiyondan korunmasını sağlıyor, ishal olma olasılığını azaltıyor.

Enfeksiyonlardan koruyor:  Kolostrum denilen ilk sütün içeriğindeki antikor oranı oldukça yüksek olduğu için bebeğin enfeksiyondan korunmasını sağlıyor, ishal olma olasılığını azaltıyor.

3. Metabolik ve kronik hastalıkları engelliyor: Egzama, astım, Tip 1 diyabet , MP (Multipl Skleroz), çölyak, ülseratif kolit,lenfoma ve bazı kanser türleri bebekken anne sütü ile beslenenlerde daha az rastlanıyor.

Metabolik ve kronik hastalıkları engelliyor: Egzama, astım, Tip 1 diyabet , MP (Multipl Skleroz), çölyak, ülseratif kolit,lenfoma ve bazı kanser türleri bebekken anne sütü ile beslenenlerde daha az rastlanıyor.

4. Zekayı geliştiriyor: Anne sütü alan bebeklerin ortalama I.Q. puanları diğerlerinde daha yüksek oluyor.

Zekayı geliştiriyor: Anne sütü alan bebeklerin ortalama I.Q. puanları diğerlerinde daha yüksek oluyor.

5. Kolik sorununu azaltıyor: Anne sütü alan bebekler daha az kolik problemi yaşıyor. Ayrıca diş, çene ve ağız gelişimine ait bozukluklar da daha az görülüyor.

Kolik sorununu azaltıyor: Anne sütü alan bebekler daha az kolik problemi yaşıyor. Ayrıca diş, çene ve ağız gelişimine ait bozukluklar da daha az görülüyor.

6. Alerjik sorunları engelliyor: Yararlı bakteriler Kolostrum sütte çok daha fazla oluyor. Bebeğin yararlı bakterilerle bağırsağın kaplanmasını sağlıyor. Bu sayede alerjik maddelerin emilimini engelliyor.

Alerjik sorunları engelliyor:  Yararlı bakteriler Kolostrum  sütte çok daha fazla oluyor. Bebeğin yararlı bakterilerle bağırsağın kaplanmasını sağlıyor. Bu sayede alerjik maddelerin emilimini engelliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları