Beyni güçlendirmenin 7 yolu!

Bütün düşüncelerin, duyguların, hareketlerin yani bilinçli bütün deneyimlerin temeli beyin olduğu için beyin sağlına dikkat etmek ve güçlendirmek gerekiyor. Beyni güçlendirmenin çeşitli yolları bulunuyor. İşte beyni güçlendirmenin 7 yolu..

1. Beyin egzersizi: Sudoku, bulmaca ve bilgisayar oyunlarının hepsi beyin hızını ve hafızayı güçlendirdiği için günde az da olsa zaman ayırmak gerekiyor.

Beyin egzersizi: Sudoku, bulmaca ve bilgisayar oyunlarının hepsi beyin hızını ve hafızayı güçlendirdiği için günde az da olsa zaman ayırmak gerekiyor.

2. Sağlıklı beslenme: Sağlıklı beslenme hem vücut hem de beyin için önemli oluyor. Balık , ceviz, kuru yemişleri ve zeytinyağını daha çok tüketmek, doymuş yağlardan uzak durmak gerekiyor.

Sağlıklı beslenme: Sağlıklı beslenme hem vücut hem de beyin için önemli oluyor. Balık , ceviz, kuru yemişleri ve zeytinyağını daha çok tüketmek, doymuş yağlardan uzak durmak gerekiyor.

3. Yeni bir beceri-uğraş kazanmak: Yeni bir dil öğrenmek, bir müzik aleti çalmak, yemek pişirmek beynin birçok noktasının çalışmasını sağlıyor.

Yeni bir beceri-uğraş kazanmak: Yeni bir dil öğrenmek, bir müzik aleti çalmak, yemek pişirmek beynin birçok noktasının çalışmasını sağlıyor.

4. Yeterli uyumak: Yeterli uyumak, beynin gün içerisinde edindiği bilgiyi işlemesini sağlıyor, nöronlar arası bağlantı kurulmasına yardımcı oluyor ve hafızayı güçlendiriyor.

Yeterli uyumak: Yeterli uyumak,  beynin gün içerisinde edindiği bilgiyi işlemesini sağlıyor, nöronlar arası bağlantı kurulmasına yardımcı oluyor ve hafızayı güçlendiriyor.

5. Televizyon izlemeyi azaltmak: Yapılan araştırmalar ileriki yaşlarda televizyon izleme seviyesinin alzheimerla direkt bağlantısı olduğunu gösteriyor. Televizyonu kapatıp başka aktivitelerle uğraşmak beyni güçlendiriyor.

Televizyon izlemeyi azaltmak: Yapılan araştırmalar ileriki yaşlarda televizyon izleme seviyesinin alzheimerla direkt bağlantısı olduğunu gösteriyor. Televizyonu kapatıp başka aktivitelerle uğraşmak beyni güçlendiriyor.

6. Spor yapmak: Spor yapmak beyin aktivitelerini yüzde 40 oranında arttırdığı için günde en az 1 saat düzenli olarak spor yapmak gerekiyor.

Spor yapmak: Spor yapmak beyin aktivitelerini yüzde 40 oranında arttırdığı için günde en az 1 saat düzenli olarak spor yapmak gerekiyor.

7. Meditasyon yapmak: Günlük meditasyon yapmak hem zihin, hem de metal sağlığını koruyor. Meditasyon sizi rahatlatmakla kalmıyor, aynı zamanda beyninizi de kuvvetlendiriyor

Meditasyon yapmak: Günlük meditasyon yapmak hem zihin, hem de metal sağlığını koruyor. Meditasyon sizi rahatlatmakla kalmıyor, aynı zamanda beyninizi de kuvvetlendiriyor

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları