Fazla Antibiyotik Kullanmanın Zararları Neler?
Antibiyotik, bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılan ilaç türüdür.
Antibiyotik kelime anlamı olarak "hayata karşı" demektir. Antibiyotik kullanımı, doktor tarafından önerilmediği sürece vücut için sakıncalıdır. Ülkemizde doktora danışmadan, gelişigüzel antibiyotik kullanımı oldukça yüksek. Türkiye, antibiyotik kullanımında Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer alıyor.

Antibiyotik Neden Zararlıdır?

Antibiyotik Neden Zararlıdır?

Fazla ve gereksiz antibiyotik kullanımı, insan vücudunda bir çok tahribata yol açmaktadır. Bakterileri öldüren bu yararlı ilacın yan etkileri de oldukça fazladır. Gelişigüzel, her akla geldiğinde kullanılan antibiyotiklerde, vücutta bakteriler antibiyotik direncine sahip oluyor. Antibiyotiğe karşı direnç sağlayan bakterilerin çoğalması engellenemeyebiliyor. Bu sebeple, doktor önerisi olmadan antibiyotik kullanımı zararlıdır.

Antibiyotik Direnci Nedir?

Antibiyotik Direnci Nedir?

Doktor önerisi dışında, uzun süreli ve fazla antibiyotik kullanımında, bakterilerin antibiyotiğe karşı direnci artmaya başlıyor. Sürekli kullanılan antibiyotiğe alışan dirençli bakteriler, çoğalmaya devam ediyor. Bu nedenle işe yarayan antibiyotikler, artık işe yaramamaya başlıyor. Antibiyotik, yakınınızın tavsiyesi üzerine ya da isteğinize göre içilecek ilaçlar değildir. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılması zararlıdır.


Fazla Antibiyotik Kullanımının Yan Etkileri 

Bağışıklık Sistemini Etkiliyor

Bağışıklık Sistemini Etkiliyor

Bağırsak içerisinde bulunan yararlı bakterileri öldürerek, savunma mekanizmasını çökertiyor. Nefes almak güçlüğü, deri döküntüleri, öksürük, kaşıntı, alerji gibi sıkıntılara yol açabiliyor.

Karaciğerin İşlevlerini Olumsuz Etkiliyor

Karaciğerin İşlevlerini Olumsuz Etkiliyor

Gereksiz antibiyotik kullanma durumunda en çok etkilenen organ karaciğerdir. Karaciğer hasarı riskini yükseltir. Karaciğerin ne ölçüde etkilendiğini görebilmek için, karaciğer fonksiyon testleri ile takip yapılabilir.

Obezite ve Diyabete Yol Açıyor

Obezite ve Diyabete Yol Açıyor

Erken yaşlarda çok fazla antibiyotik kullanan kişilerde obeziteye daha sık rastlanıyor. Ayrıca fazla antibiyotik kullanan kişilerde diyabet oranı da aynı seyirde artmaktadır.

Böbrek Yetmezliği Riski

Böbrek Yetmezliği Riski

Akut böbrek yetmezliğini, kullanılan ilaçlar daha ileri boyuta taşıyabiliyor. Hastanın her fırsatta kullandığı antibiyotikler ile artan direnç sonrasında ilaçlar artık işe yaramayabiliyor. Bağışıklık sistemi zayıflıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları