Kabızlığa iyi gelen 6 besin önerisi!
En çok karşılaşılan sindirim bozuklukları arasında bulunan kabızlık, hayat kalitesini düşürüyor. Bu nedenle sağlıklı beslenmek ve kabızlığa iyi gelen besinler tüketmek gerekiyor..

1. Su

Su

Kabızlığın en önemli sebepleri arasında yeterince su içmemek bulunuyor. Yazın en az 2.5, kışın ise 2 litre su içmek gerekiyor. Suyu özellikle sabahları aç karnına ılık olarak içmek sindirimi kolaylaştırıyor.

2. Zeytinyağı

Zeytinyağı

Pek çok hastalığa yararı olan zeytinyağı kabızlıkta da etkili oluyor. Zeytinyağının sindirimi çok kolay olduğu için besinler bağırsaklar tarafından çok daha iyi emiliyor ve bağırsakların daha düzenli çalışmalarına yardımcı oluyor.

3. Kayısı

Kayısı

Kuvvetli bir besin olan kayısıyı sabahları aç karnına birkaç adet yemek ve arkasından ılık bir bardak su içmek bağırsakların çalışmasını hızlandırıyor.

4. Tahıllar

 Tahıllar

Buğday, yulaf ,işlenmemiş mısır unu ve çavdar gibi tahıllar sindirim sistemine yardımcı oluyor ve kabızlığa iyi geliyor. 

5. Lifli gıdalar

Lifli gıdalar

Lif oranı yüksek olan ıspanak, elma, üzüm, havuç, kuşkonmaz, lahana, erik, kızılcık, pancar bağırsakları harekete geçiriyor. Meyvelerin posalı yada meyve suyu olarak iki şekilde de tüketilmesi metabolizmaya katkı sağlıyor.

6. Baklagiller

Baklagiller

Bakliyat grubu yiyecekleri, fasulyeyi, nohudu, bezelyeyi, mercimekte bağırsakları yumuşatıyor. Fazla tüketmeden kararında yemek sindirimi kolaylaştırıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları