Yaz aylarında sağlıklı beslenme için 7 öneri!
Yazın havaların ısınması ve tatile gitmeye başlamakla birlikte beslenme alışkanlıkları değişebiliyor. Özellikle tatil dönemini kilo almadan ve sağlık sorunları ile karşılaşmadan geçirebilmek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. İşte yaz aylarında sağlıklı beslenme için 7 öneri..

1. Sıvı ihtiyacını karşılamak: Kilo almanın önüne geçilmesi ve ter ile birlikte atılan minerallerin karşılanmasını için yazın 2,5-3 litre su içmek gerekiyor.

Sıvı ihtiyacını karşılamak: Kilo almanın önüne geçilmesi ve ter ile birlikte atılan minerallerin karşılanmasını için yazın 2,5-3 litre su içmek gerekiyor.

2. Öğün atlamamak: Tatillerde öğünler kaçabiliyor. Atlanan öğün ise kişinin kan şekeri değerlerinde düzensizliğe ve çabuk acıkmaya sebep oluyor. Bu nedenle günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde besinleri tüketmek gerekiyor.

Öğün atlamamak: Tatillerde öğünler kaçabiliyor. Atlanan öğün ise kişinin kan şekeri değerlerinde düzensizliğe ve çabuk acıkmaya sebep oluyor. Bu nedenle günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde besinleri tüketmek gerekiyor.

3. Şekerli içecek ve tatlı tüketimini azaltmak: Şekerli gıdaların fazla miktarda tüketimi, vücut ağırlığının artmasına neden oluyor. Tatillerde açık büfeden uzak durmak ve sağlıklı besinlere yönelmek gerekiyor.

Şekerli içecek ve tatlı tüketimini azaltmak: Şekerli gıdaların fazla miktarda tüketimi, vücut ağırlığının artmasına neden oluyor. Tatillerde açık büfeden uzak durmak ve sağlıklı besinlere yönelmek gerekiyor.

4. Kızarmadan uzak durmak: Özellikle yaz aylarında hem pratik hem sevilen besinler oldukları için kızartmalar çok tercih ediliyor ve sağlığa aşırı zarar veriyor. Kızartma yerine haşlama, ızgara tercih edilmesi gerekiyor.

Kızarmadan uzak durmak: Özellikle yaz aylarında hem pratik hem sevilen besinler oldukları için kızartmalar çok tercih ediliyor ve sağlığa aşırı zarar veriyor. Kızartma yerine haşlama, ızgara tercih edilmesi gerekiyor.

5. Sporu bırakmamak: "Yazın vaktim yok" yada "tatilde spora ara verdim" dememek gerekiyor. Haftada 3 gün yapılan yürüyüşler, yüzme, gevşeme egzersizleri yazı formda geçirmeyi sağlıyor.

Sporu bırakmamak: "Yazın vaktim yok" yada "tatilde spora ara verdim" dememek gerekiyor. Haftada 3 gün yapılan yürüyüşler, yüzme, gevşeme egzersizleri yazı formda geçirmeyi sağlıyor.

6. Gıda zehirlenmesine dikkat etmek: Yazın güneşten bozulan besinlerin satılması yada pişirilmesi gıda zehirlenmesine sebebiyet veriyor. Bu konuda dikkatli olunması gerekiyor.

Gıda zehirlenmesine dikkat etmek: Yazın güneşten bozulan besinlerin satılması yada pişirilmesi gıda zehirlenmesine sebebiyet veriyor. Bu konuda dikkatli olunması gerekiyor.

7. Tuz tüketimine dikkat etmek: Fazla tuz tüketimi hipertansiyona ve ödeme neden olduğu için yaz aylarında aşırı tuz kullanımından kaçınmak gerekiyor.

Tuz tüketimine dikkat etmek: Fazla tuz tüketimi hipertansiyona ve ödeme neden olduğu için yaz aylarında aşırı tuz kullanımından kaçınmak gerekiyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları